Hamilelikte Sık Görülen Yakınmalar ve Yapılabilecekler

Gebelik sürecinde çeşitli rahatsızlıklarınız olabileceği gibi dönem dönem şikâyetleriniz artabilir. Hamilelik dönemindeki sıkıntıları en aza indirmek için neler yapılabilir?

Sabah Bulantılarına Dikkat

Mide bulantısı ve kusma ilk 3 ay içerisinde sık görülen şikayetlerdendir. Sık aralarla, az miktarlarda yemeli, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Kilo kaybetmenize neden olan ve sıvı alımınızı engelleyen boyutlarda ise doktorunuza danışınız.

Karın Ağrılarınız Olabilir

Büyüyen ve ağırlaşan rahimi taşıyan yan bağlardaki gerginliğe bağlı gelişen ağrılardır. Erken doğuma yol açan rahim kasılmalarından ayırt edilmesi için doktorunuza danışmalısınız.

Yorgun Hissedebilirsiniz

Gebelikte yorgunluk hissi ve uyku isteğinde artış ilk üç ayda normaldir. Gün içinde kısa istirahatler yapılmalıdır.

Bacak Krampları

Özellikle gece krampları rahatsızlık verebilir. Bacağınızı gergin tutun ve ayak parmaklarınızı dizlerinize doğru kıvırın. Bunları önlemek için bol su içmelisiniz. Doktorunuza danışarak kalsiyum ve magnezyum gibi takviye mineraller alabilirsiniz.

Varisler

Büyüyen rahimin toplar damarlar üzerine baskısı bacaklarınızdaki kan dolaşımınızı yavaşlatabilir ve varislere yol açabilir. Doğumdan sonra genellikle azalacaklardır. Uzun süre bacak bacak üstüne atmamaya ve ayakta durmamaya gayret edin. Doktorunuz destekleyici çoraplar ve ayaklarınızı yükseğe kaldırarak dinlenme önerebilir. Yürüyüş kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Bel Ağrıları

Taşımakta olduğunuz artan kilolar nedeni ile bel omurgalarınızın aksi değişikliğe uğrar ve bel ağrıları daha belirgin hale gelir. Sırtınızı dik tutun, bel boşluğunuzu destekleyin ve kafanızı kaldırın. Rahat ve destekleyici giysiler giymek, alçak topuklu rahat ayakkabıları tercih etmek, yürüyüş-yüzme gibi egzersizler ve kilonuzu kontrol altında tutmak yardımcı olacaktır.

Nefes Darlığı

Gebeliğiniz ilerledikçe efor kapasiteniz azalacaktır. Merdivenleri yavaş çıkın ve derin nefes alın. Anormal bir durum var mı diye mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.

Mide Yanması Şikayetiniz Olabilir

Mide yanması ve hazımsızlık gebeliklerde sıkça görülür. Gebeliğin ilerlemesi ile mide yukarı doğru itilir ve mide – yemek borusu arasındaki sfinkter zayıflar. Bu nedenle hazımsızlık, mide yanması ve ekşimesi sık görlür. Antiasit kullanımı için doktorunuza danışın.

İdrar

Gebeliğin başlangıcında ve ilerleyen zamanlarında, bebek büyüyüp başı pozisyon almaya başladıkça mesane kapasitesi azalacağından sık idrar yapma ihtiyacı duyacaksınız. İdrar yaparken yanma hissederseniz mutlaka doktorunuza bildirin.

Kabızlık

Kabızlık gebelikde sıkça görülür. Daha fazla sıvı tüketmek, meyva ve sebze gibi lifli gıdalara ağırlık vermek sizi rahatlatacaktır. Kabızlık problem olmaya başlarsa doktorunuz size uygun bir ilaç önerecektir. Doktorunuzun onayı olmadan müshil ilaçları almayın.

Hemoroid

Kabızlığın sonucu olarak gebelikte hemoroid oluşabilir. Tuvalette uzun süre ıkınmayın. Doktorunuza durumu bildirin.

Dişeti Kanamaları

Düzenli olarak diş temizliğinizi yapın. Diş kontrollerinize devam edebilir, 12. gebelik haftasından itibaren doktorunuzun bilgisinde diş tedavilerinizi yaptırabilirsiniz.

Ödem

Bacaklarınızı yüksekte tutarak dinlendirin. Gebeliğinizin 20. haftasından itibaren bacaklarınızdan kalbe dönen kan akımını engellememek için sol yanınıza yatarak uyuyun.

Cilt Değişiklikleri Sizi Korkutmasın

Gebeliğiniz ilerledikçe karında çatlaklar, yüzde ve karın orta hatta renk koyulaşması ortaya çıkabilir. Bunlar gebeliğinize bağlı normal değişimlerdir. Cildinizin esnekliğini korumanız için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir