Kadınlara Özel Gebelik Diyeti

Kadınlara Özel Gebelik Diyeti

 

 

Polikistik Over Sendromu (PCOS) varlığında kilo vermek zordur. Ancak birçok hastada kilo verme hormonal tabloyu düzeltebildiği için yumurtlama ve gebelik şansı artabilir. İşte bunu sağlayacak beslenme detayları…

IVF ve Sağlıklı Yaşam Danışmanı Dr. Hasan Ali Nogay “Polikistik Over Sendromu olan kadınlar diyet programına uyum sağlayarak kolayca doymaktadır. Bu program gebelik şansını arttırmaktadır” dedi. Peki bu diyet nasıl yapılır?

1.       Yağlar beslenmede çok önemlidir. Günümüzde, neredeyse tüm diyet uzmanları artık yağları, eti yasaklıyor; hatta balık yenilmemesini öneriyorlar. Halbuki yağlar, beslenmede çok önemlidir. Özellikle “A,D,E,K” vitaminleri, besinlerde yağ olmadığında bağırsaklardan emilemez. Ancak, zeytinyağı dışındaki “sıvı yağlar” ve “margarin” kullanmamalıdır.

2.       Haftada bir kez kırmızı et tüketilmeli.Amerika’da, kırmızı etlerdeki “Dioxin” isimli toksinin yüksek olması sebebiyle, “kırmızı et yenilmesini yasaklayan” diyet yaklaşımları mevcuttur. Haftada en az 1 kez “özgür dolaşan hayvanların” kırmızı eti ile birlikte “mevsiminde taze sebze-meyve” yenilmelidir.

3.       Organik gıdalar tercih edilmelidir.Ayrıca, ülkemizde son yıllarda B12 vitamini yetersizliği yaygın görülmekte ve “hiçbir bitkisel besin B12 içermemektedir.

4.       Bitkisel kaynaklı -vejeteryan- beslenmede en önemli diğer bir eksiklik de esansiyel amino asitlerin fakirliğidir.

5.       Ayrıca “unlu ve şekerli” gıdaları da tüketmemelidirler. Toplam diyetin en az yarısını “çiğ” yiyeceklerden oluşmalıdır.

6.       Özellikle Pestisit’ denilen toksik tarım ilaçlarını az tutan karnıbahar, brokoli, brüksel lahanası, muz, ananas, avokado, taze soğan, soğan, üzüm, erik, karpuz mevsimine göre daha çok tercih edilmelidir.

7.       Kefir, yoğurt, turşu, nar ekşisi ve boza gibi “probiyotiklerden” (faydalı mikroplar) zengin gıdalar alınmalıdır.

8.       Ekmek yerine ceviz, kavrulmamış fındık, badem yemelisiniz. Katkı maddelerinden dolayı “salam-sosis” gibi sanayi tipi et yenilmemelidir.

9.       Omega-3/ omega-6 oranınızı arttırmak için omega-3 açısından zengin olan ve sonbahar aylarında kolaylıkla bulunabilen yüzey “olta balıkları” tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir