Korkak Annenin Çocuğu Korkak Mı Olur?

Gebelik ve Tüp Bebek

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu´nun sezaryenle ilgili sözleri tartışmaya neden oldu. Kadın doğum uzmanları, Bakan Müezzinoğlu´nun sezaryenle ilgili ‘Bu işin tabiatı normal doğumdur. Sezaryen mi, epidural mı?´ derseniz tabii ki epidural. Fakat `Normal doğum mu, epidural mı?´ derseniz tabii ki normal doğum. Anneleri korkutmayacaksınız. Anne ne kadar cesursa çocuğu da o kadar cesur olur. Korkak bir nesil istemiyoruz’ sözlerini değerlendirdi.

Özel Hast. ve Sağlık Kur. Der. (OHSAD) Başkanı Reşat BAHAT:

“Cesur anneler olsa da cesur hekim bulunmuyor”

SAYIN bakanımız o açıklamayı bizim düzenlediğimiz iftar programında yaptı ve esprili bir dil kullandı. Cesur anne ve cesur bebek tıbbi bir terim değil. Normal doğumdaki korkular nedeniyle annenin sezaryene yönlendirilmesini eleştirdi. Bizim için de böyledir. Sezaryen oranı yüzde 45 – 50 arasında. Hukuk sisteminden kaynaklanıyor. Çünkü bir hekim doğum sırasında hızlı karar vermek zorunda kalıyor. Bazı kararları bazen doğru olmayabiliyor ve işlemi yaptıktan sonra ortaya çıkıyor. Bunun ardından hekim hapis cezası alabiliyor ve kazandığının çok üst miktarlarda ceza ödemesi gerekiyor. Bu nedenle sezaryene yönlendiriliyor. Anneler cesur çocuklar doğursalar bile cesur doktorlar bulunamıyor.

Türk Jin. ve Obstetrik Dern. (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Cansun DEMİR:

“Sezaryenin bu kadar kötülenmesi gerekmiyor”

Tüm annelerin normal doğum yapmasını istiyoruz ancak tüm dünyada annelerin 4´te 1´i sezaryenle doğum yapar. Sezaryen de bir doğum şeklidir. Sezaryenin bu kadar kötülenmesi gerekmiyor. Annelerin normal doğum konusunda desteklenmesini istiyoruz. Bakan Müezzinoğlu epidural doğumu da istemiyor ancak biz buna katılamayız. Epidural doğum annelerin ağrı hissetmeden doğurmalarını sağlayacak bir yöntemdir. Hastayı felç bırakmak gibi bir yan etkisi yoktur, sadece doğumu uzatabilir.

Kadın Hast. ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gürkan ARIKAN:

“Anneyi cesaretlendirmek bilgilendirmekle olur”

Bazı anne adayları ağrıdan veya doğumdan korktukları için sezaryen isteyebiliyor. Burada tıbbi gereklilik olmadan yapılan sezaryenin ana nedeni anne korkusu. Anneleri cesaretlendirmek, doğum korkularını azaltmak bilgilendirme yoluyla sağlanabilir. Zorla insanları normal doğuma yönlendirme anlayışını doğru bulmuyorum.

Ege Ünv. Tıp Fakültesi´nden Prof. Dr. İsmail Mete İDİL:

“Korku eğitimle aşılır”

Doğum korkusu birçok anneyi sezaryen isteğine yöneltiyor. Doğumda gerçekten cesur anne isteniyorsa üreme sağlığıyla eğitimin bir bütün olarak ele alınması ve ergenlikten itibaren evlendikten sonra ve gebelik sürecinde sürdürülmesi gerekir. Korkular ancak eğitimle aşılır. Bu yönde çalışmalar yapılmalı, gebelik okullarının sayısı artırılmalıdır.

Kadın Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fatih ŞENDAĞ:

“Sağlıkta kahramanlık diye bir şey olamaz”

Sezaryenle bebekte herhangi bir problem varsa, normal doğumun imkânsız olduğu anlarda anne ve bebeği kurtarırız. Bebeklerin korkak veya cesur olması gibi bir durum söz konusu değildir. İsteğe bağlı sezaryen oranları tüm dünyada artmakta. Sezaryen gerekli olduğunda yapılabilir. Normal doğumu özendirmek amacıyla ifade edilmiş olabilir. Sağlıkta kahramanlık diye bir şey olmaz.

Celal Bayar Ünv. Tıp Fakültesi Prof. Dr. Faik Mümtaz KOYUNCU:

“Tıbbi geçerliliği yok”

‘Sezaryenle doğan bebekler daha az cesur olur, normal doğumla doğanlar daha cesur’ gibi bir kural yok. Böyle bir kural olsaydı işe alınırken sezaryenle doğum ayrılabilirdi. Bu bence tıbbi yönden geçerli değil ancak toplumu bu yöne kaydırmak için politik bir söylem olabilir. Bilime dayalı gerçeklere baktığımızda sezaryenle doğum sosyoekonomik düzeyi daha iyiye giden ülkelerde biraz daha yüksek oranlara ulaşmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir