Embriyoloji Laboratuvarının Önemi

Gebelik ve Tüp Bebek

Tüp bebek merkezlerinde tedavinin başarısı, ilk olarak elde edilen yumurta ve sperm hücrelerinin sayı ve kalitesine bağlıdır. Burada görev, yumurta gelişimi için tedaviyi takip eden doktora ve gerektiğinde erkeklerde mikroskop altında yumurtalıklardan sperm almayı başaran ürolog doktora düşüyor.

Sonrasında ise en önemli aşama, mevcut yumurta ve sperm hücreleri ile en kaliteli embriyoları elde etmek oluyor. İşte, bu aşamada gerekli tüm işlemler embriyoloji laboratuvarında gerçekleştiriliyor. Prof. Dr. Mustafa Bahçeci başarılı bir laboratuvarı, ‘En son teknolojik altyapı ile donatılmış, alınan yumurta ve sperm hücrelerinden mümkün olduğu kadar az kayıp ile en kaliteli embriyoyu üreten ve seçebilen laboratuvar’ olarak tanımlıyor.

Özellikle bazı çiftlerde kadın yaşı 40´lar civarında ve son derece sınırlı sayıda yumurta elde edilebiliyor. Bir de bu resme sınırlı sperm sayısı eklendiğinde elde edilecek 1 embriyo bile son derece değerli. Seçilen embriyonun doğru zamanda ve doğru şekilde rahme transferi de başarının en kolay görülen fakat en önemli ve dikkat verilmesi gereken aşaması. Dolayısı ile başarılı bir merkezi diğerlerinden farklı yapan bu süreçte planlanan tedavinin eksiksiz ve hatasız işlemesi, kişilerin ve uzmanların mesleki deneyimleri ve bu deneyimlerini en üst düzeyde tedaviye aktarmalarıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir