Gebelik Takibi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kilo: 10-14 kilogram arası kilo alımı gebelikte normaldir. Gebeliğin başında normalden zayıf iseniz 14-18 kilo, kilolu iseniz 7-9 kilo almanız idealdir. Doktorunuz sizi ne kadar kilo almanız gerektiği konusunda bilgilendirecektir. İlk 12 hafta 2 kg, daha sonra haftada 1/2 kg almalısınız. Ani kilo alımları ya da şişmeler vücutta su tutulumuna bağlı olabilir. Hemen doktorunuza bildirin.

İdrar Tahlili: İdrar tahlili vücudunuz işleyişi hakkında doktorunuza önemli bilgiler sunar. Diyabet ve gebelikte oluşabilecek bazı problemler idrarda şeker ve protein seviyelerine bakılarak erken dönemde saptanabilir. Böbrek ve idrar yolları enfeksiyonu gebelik sırasında sıkça oluşabilir ve erken doğuma yol açabileceği için tedavi edilmelidir.

Kan Tahlilleri: Doktorunuzla ilk görüşmenizde kan grubunuz saptanır. Kan sayımınız, tiroid fonksiyon testiniz ve fetal enfeksiyonlara yönelik kan testleriniz yapılır. Gebeliğiniz boyunca belirli haftalarda kromozom hastalıklarına yönelik tarama testleriniz olan ikili ve üçlü testleriniz, şeker yükleme testiniz yapılacak ve gerekli durumlarda kan sayımınız ve idrar tahliliniz tekrar kontrol edilecektir. Kan uyuşmazlığı olan çiftlerde aylık indirekt “coombs testi” istenecektir.

Diğer Tahliller: Ultrasonografik kontroller bebeğin sağlıklı gelişiminin takibi için yapılacaktır. Doktorunuz gerekli durumlarda koryonik villus örneklemesi (bebeğin plasentasından doku örneği alınması), amniyosentez, fetal kan örneklemesi gibi daha ileri tanı testlerini size önerebilir. Bu testler bebeğinizin kromozomal yapısını araştırmak için yapılan girişimsel yöntemlerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir