Sağlıklı Spermin Formülü Burada

Sağlıklı Spermin Formülü Burada

 

Yaklaşık 70 gün gibi uzun bir üretim sürecinde oluşan sperm hücreleri dış ortamlardan veya bireyin yaşam şekline bağlı değişikliklerden ciddi oranda etkileniyor.

Embriyolog Necati Fındıklı, radyasyon, ısı, sigara, alkol gibi etkenlerin sperm hücresinin fonksiyonunda ve genetik şifrelerinde ciddi hasarlara sebep olduğunu söylüyor. Bu hasarların bir somaki nesle de geçebildiğini vurgulayan Fındıklı, bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen veya tedavi gören kişilerin sigara ve alkolden uzak durması gerektiğini söyledi. “Özellikle tüp bebek tedavilerinde kullanılacak sperm örneğinin depolanma süresinin de 2-7 gün olması, bu süreyi aşmaması istenir” diyen Fındıklı, sperm yapısını bozan faktörler hakkında şu bilgileri verdi:

Sperm hücrelerinin ve ileride sperm olacak kök hücrelerin ilk düşmanı yüksek ısıdır.  Bu nedenle testisleri aşın sıcaktan korumak gerekir. Fırın, hamam, sauna, kaplıca gibi yerlerde çalışanlarda ve şoförlerde sperm üretiminde ciddi problem ve fonksiyon bozulmaları yaşanabilir. Sperm üretiminde diğer problem yumurtalıktaki damarların genişlemesidir. Sperme bilinen en büyük ve doğrudan zarar; radyoterapi veya kemoterapi sırasında olur. O nedenle özellikle kanser tedavisinden önce mevcut sperm hücrelerinin dondurularak saklanması ileride oluşacak kısırlık probleminin çözümü için son derece önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir